Psáno s respektem k ženám a mužům, kteří touží po dítěti a zdravotníkům, kteří jim v dobré víře pomáhají.
Jedna z těhotných klientek mi vyprávěla svůj příběh cesty k dítěti. Dvakrát neúspěšně podstoupila proces inseminace, která je oproti IVF (oplození mimo tělo), považována za méně invazivní metodu. Pročistěné a koncentrované spermie jsou při inseminaci zavedeny katetrem přímo do dělohy. Naďa* mi popisovala zákrok – "fixaci děložního čípku Amerikánem" – tedy skřípnutí děložního čípku jednoháčkovými kleštěmi a povytažení dělohy přes děložní hrdlo, na který nerada vzpomíná.
Ilustrace: www.fertimed.cz
"Nedokázala jsem se uvolnit a zákrok jsem lékařům zkomplikovala." řekla Naďa sebekriticky.
Zarazila jsem se. Setkávám se se stále větším množstvím žen, které se připravují na proces IVF či považují proces asistované reprodukce za normální řešení své situace. A to, že se jejich tělo brání – strachem, úzkostí či nemocí za nenormální.
Chvíli jsme si s Naďou povídaly.
Před třetím zákrokem dostala angínu, proces IVF byl odložen na podzim. Mezitím začala navštěvovat individuální kurzy pánevního dna, uvolnila se a v létě přirozeně otěhotněla.
Zdroj ilustrace: www.emimino.cz
" Pravděpodobně jsem se dalšímu zákroku na klinice podvědomě bránila", napsala mi později.
Příběh sdílím se souhlasem Nadi a jejím přáním, aby její příběh byl ostatním ženám k užitku.
Zdroj: www.nemuzuotehotnet.cz
Téma neplodnosti trápí v České republice přibližně každý pátý pár. Existují tu čtyři desítky klinik asistované reprodukce, většina z nich má soukromé vlastníky. Ročně se v Čechách narodí pět tisíc dětí počatých " ve zkumavce." Nezávislé vědecké studíe o souvislostech procesů IVF, jejich důsledcích na zdraví dítěte i rodičů a rodinné vztahy jsou zatím vzácné.
Můj rozhovor k tématu Trauma je ztráta spojení s André Jacometem, švýcarským specialistou metody Somatic Experiencing
včetněodkazu na esej Karltona Terryho o práci se dětmi počatými prostřednictvím IVF najdete na stránkách www.zivaradost.cz
Domnívám se, že vždy je čas vyzkoušet cestu šetrnější k psychickému i fyzickému zdraví.
Autorka Mgr. Iveta Kučerová je zakladatelkou programu Živá a zdravá a certifikovanou lektorkou Školy pánevního dna, která se zabývá primární prevencí a péčí o ženské zdraví ve fyzioterapeutických a psychosomatických souvislostech. Vedle kurzů Tajemství pánevní dna se zabývá také tématy Zdravá a krásná prsa a Život i bez dítěte. Více o jejích zkušenostech
* S Naďou, která je v druhém trisemestru těhotenství, jsme se dohodly na změně jména.
Ilustrace: www.fertimed.cz, www.emimino.cz, www.nemuzuotehotnet.cz, grafika letáku Tajemství plodnosti: Šimon Chloupek