Soustřeďte se

Máte pracovat, ale myslíte na večerní rande. Až budete s ním, budete myslet na nedokončenou práci. Znáte to? Já ano, a chci přestat prokrastinovat.

Tentokrát jsem požádala o rozhovor muže ze zcela jiného světa, než v kterém žiji já – Ing. Lukáše Hánu, konzulanta kritického myšlení a všímavosti, spoluautora kurzu kritického myšlení na VŠE. Mluvili jsme spolu ale o stejných tématech jako s ženami na mých kurzech – o pozornosti, umění odpočívat, meditaci, naslouchání signálů svého těla a spokojenosti.

Text: Iveta Kučerová pro Psychologii dnes a Živou radost

 

Co vám pomáhá soutředit se?

 Být pozorný začíná u nastavení si základních pracovních podmínek. Souvisí s pestrostí činností a motivací, s tím, zda se posouvám či mám problémy s rozhodovací paralýzou. Právě tak je důležité umění odpočívat, dostatek spánku, pohyb, výživa a praktikování meditace.

Jde o vědomé plánování pracovního dne, tedy i o zařazení přestávek – ještě předtím, než se unavíme. Dalším principem je pozornost co nejméně rozmělňovať. V případě tzv. multitaskingu vzniká iluze, že je člověk produktivní, ale opak je pravdou. Používám nástroj pomodoro (Lukáš Hána doporučuje např. aplikaci Clearfocus, lze ale i použít obyčejnou kuchyňskou minutku), na které si nastavíte čas 25-50 minut a naplánujete přestávky. V kratších úsecích se lépe soustředíte.

Důležité je nastavit si upozornění – například u mailové pošty – tak, aby se k vám informace nedostávaly v době, kdy si to přeje někdo jiný, ale pokud to dovolíte vy. Nejlépe úplně vypnout a vyřešit maily třeba během jedné hodiny najednou. Záměrem je stát se pánem toho, jaké informace a kdy přijímáte. 

 

Při přednášce jste zmiňoval studii harvarských psychologů Wandering Mind Is an Unhappy Mind *. Souvisí s tím, že lidé na rozdíl od zvířat straví mnoho času tím, co se stalo v minulosti, stane se nebo nestane v budoucnosti.

Studie probíhala díky speciální telefonní aplikaci a vyhodnotila odpovědi na tři otázky: Jak jste spokojený? Na co myslíte? Co právě děláte? Zjistila, že v průměru 47% času lidé myslí na něco jiného, než na to, co dělají. Důležité je, že v době, kdy se soutředíte, jste nejspokojenější. Nejde jen o efektivitu práce, ale i o spokojenost.

 

Jaká je vaše definice meta-pozornosti?

Je to opak toho, když jedete na autopilota, tedy schopnost být si vědom své pozornosti.

Mít nadhled nad situací, zvědomit si, co se okolo a ve vás děje a ovlivňovat nasměrování mysli. Meta-pozornost lze trénovat například meditací.

 

Při přednášce jste se o účincích meditace vyjádřil poměrně kriticky.

Domnívám se, že vrchol obdivu k meditaci už tady byl. Podle nedávno uveřejněné studie** má slibné výsledky v oblasti navýšení pozornosti a seberegulace. Může příznivě ovlivňovat deprese, úzkosti a prožívání bolesti. Přeceňován byl zřejmě její vliv na navýšení spokojenosti, snížení stresu a navození relaxace.Tam vám mohou více pomoci techniky, bude třeba také dalších výzkumů. Nevhodná se meditace ukazuje pro terapii duševních poruch a v případě, že máte traumatizující vzpomínky.

 

Co řeknete na tvrzení, že věda je novodobé náboženství?

Pokud nás něco posune dál, bude to právě věda. Vědecká metoda je nástrojem hlubokého poznání. Jsme snadno ovlivnitelné bytosti a věda mám pomáhá rozpoznat naše iluze a klamy. Je samozřejmě velký rozdíl v kvalitě výzkumů – mluvil jsem třeba o rizicích klamu potvrzení, publicity, výběru či zaslepenosti vědců, ale lepší způsob hledání skutečnosti neznám. Věda je navíc mechanismus, který se sám opravuje.

 

Neubráním se dojmu, že myšlení a posuzování je v naší společnosti přecenováno

Je to nedorozumění, kritické myšlení není o tom, že vypneme emoce a nebudeme vnímat signály těla. Každý zdroj informací má nějakou přednost a nevýhodu a jde o to je správně propojit a vyhodnotit.

 

Tipy Lukáše Hány na knihy k tématu: Chade-Meng Tan – Hledejte ve svém nitru, Daniel Goleman – Pozornost – skrytá cesta k dokonalosti, Eugene Gendlin – Focusing, Cal Newport – Hluboká práce.

 

Citace studií:

* Matthew A. Killingsworth, Daniel T. Gilbert: A Wandering Mind Is an Unhappy Mind, 2010 ** Van Dam, N. T., van Vugt, M. K., Vago, D. R., Schmalzl, L., Saron, C. D., Olendzki, A., … & Fox, K. C. – Mind the hype: A critical evaluation and prescriptive agenda for research on mindfulness and meditation, 2017

 

 

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Kurzy
Transparentní účet

Transparentní účet pro Živou radost: 661888/5500

Sledujte nás
Facebook